:

:

.


:

:

: - . , , . . .

: , , .

.

1. .2

1.   ⅅ..4

2.   򅅅12

3.   ..21

4.1 򅅅21

4.2   23

4.3   ..24

4.4   充..26

4.5   , , ..28

4.   .30

5.   充..37

6.   ..38.

7.   .

. , , . . . 72 / 132 -10-24-144. , , . , . 10. .

6, 12. 250, -. 22000 , (6 / 12). , , 24 12.

. . 6 / 18 , . .

1.

1

2. .

, .

() . V = 1,5 3, .

: 1600 /3 1. -1252. :

- 17,5 ;

-     - ---;

-     14 ;

-     - ---;

-     10,5 ;

-     10,2 ;

-     24 .

, 2.

. V 3,

V * K

V = K 𠠠 (1)


, V , 3 ;

K [7,8];

K [7,8];

1,5 * 1,15

V = 1,05 = 1,64 (3)

Q, m, :

Q = V* g (2)

, g - , m/3

Q = 1,64 * 1,6 = 2,6 (m)

, n, :

Ϡ (3)

n = Q

, , m

25

n = 2,6 = 9 ()

V, 3, :

V = V * n (4)

V = 1,64 * 9 = 14,76 (3)

, , :

60*L 60*L

= tn + Vr + tp + Vn + tm (5)

, tn , .;

L , ;

Vr , /;

Vn , /;

tp , .;

tm , .;

tn - , ., .

V*H

tn = 100 (6)

, H 100 3 , .

14,76*54,6

tn = 100 = 8 ()

(7)

60*5 60*5

T = 8+ 19 +2 + 30 +3 = 38 ()

, N, :

T

N = tn

38

N = 8 = 4,75 ()

-525, 4 .

: , , .

. , Q, m, .

Q = = qc (8)

, P , m;

Qc , m.

Q = 2,5+0,33 = 2,83 (m)

H, M,

H = ho + h + h3 +hc + hn (9)

, h , :

h , :

h3 , , :

h , :

hn (1-2)

H = 0+15+1+1,5+1 = 18,5 ()

L, , :

(c+d+e)*(H-h)

L = hn+hc + a (10)

, c , .

d , .

e , .

a , .

h () , .

(1+0,75+0,3)*(18,52)

L = 1+1 +1,5 = 18,4 ().

L, , :


L = (L )2 + (H h)2 (11)

. (8)

Q = 2,2 + 1,75+ = 3,95 (m)

:

H = 14,4 + 3,3 + 3,6 +1 +1 = 23,3 ()

:

(1+0,12+0,3)*(23,3-2)

L = 1+3,6 +1,5 = 8 ()

:

L = (8 1,5)2 + (23,3 1,5)2 = 22,74 ()

. :

Q = 0,5 + 1,08 = 1,58 (m)

:

H = 20,42 + 0,05 + 1 + 3,31 + 1 = 25,22 ()

:

(1+3+0,3) * (25,78-2)

L = 1 + 3,31 +1,5 = 25,22 ()

:


L = (25,22-1,5)2+(25,78- 2)2 =33,58 ()

, , :

-     3,95 ;

-     25,78 ;

-     25,22 ;

-     33,58 [S1] ;

3. .

1.

. -
1 2 3 4

1. F, 4.

2. , V

3. V, 5

2

3

3

19264

2889,6

24422,9

F = L *, (12)

, L- , ;

- , .

F = 172*112 = 19264 2

V = F*h (13)

h , .

V= 19264*0,15 = 2889,6 3

H

V= 4 (a+c)*(b+d) (14)

h- . , a,b- ; ;

C,d- , .

C= a+2L d= b+2L (15)

, L- , .

A= 1050+ 1050+132000= 134100.= 134,1.

B=72000+2*950+2*500=74900= 74,9 .

: h = 1

e m

m- , , .

L= h*m = 2,35*1= 2,35

C= 134,1+2*2,35 = 138,8

D= 74,9+2*2,35 = 79,6

4.

5.

6.

7. Son

8.  

9.

3

3

3

3

3

2

M

3

1709,6

69,86

2283,3

2283,9

20555,3

1107

38,05

475,5

2,35

V= 4 (134,1+138,1)*(74,9+74,6)= 24422,9 3

7% ࠠ .

V.=V*0,07 (17)

V. = 24422,9 *0,07=1709,6 3

150. V.3,

V = V+V+V (18)

, V- , 3,

V- , 3.

V- , 3.

V=(2,4+0,1) (2,1+0,1) *0,15 *46 =37,95 3 .

V=(2,7+0,1)(2,1+0,1)*0,15*24=22,17 3.

V=(1,8+0,1)(1,8+0,1)*0,15*18=9,74 3.

V.= 37,95+22,17+9,74=69,863

V.= (V-V)/

, V , 3, .

V. = (24422,9-441,6)/1,05 = 22839,3

10% .

V... =V.*0,1 (20)

V...= 22839,3*0,1 = 2283,93

V... V..-V... (21)

V...= 22839,3-2283,9 = 20555,3 3

Son = S..*n (22)

, S.. , 2,

N - .

Sn=(2,7*0,3*2+2,1*0,3*2+2,1*1,47*2+1,2*1,47*2)*88= 1107 2

,m, : =V*0,08*n (23)

, V , 3;

V=2,7*2,1*0,3+2,1*1,2*1,47=5,4 3

=5,4*0,08*88=38,05m

V=V1*n (24)

V=5,4*88=475,5 3

10.

11.

12.

13.

2

2

2

499

1107

1606

46

24

18

88

88

--

88

S.,2,

S.= Sn.*n (25)

Sn.. , 2

S. = 2,1*2,7*88 =499 2

S..=Sn+S. (26)

S.=1107+499=1606 2

[7.9]

14.

15. .

, L=6.

, L=12.

16.

,L=24.

:

4

4

12,8

8

4

4

14,4

44

44

96,8

88

44

44

114,4

138

69/66

[7,9]

3,2*4=12,8

3,6*4=14,4

[7.9]

2,2*44=96,8

2,6*44=114,4

[7.9]

;

;

;

;

, L=12

17.

18.

c L= 5,4 M

c L= 4,2M

c L=7,2

19

--

69/66

--

82,8/198

88

44

44

44

506

34050

396

696

72

1,2*69=82,8̠ 3*66=198

1*44=44

[7.9]

[7.9]

[7.9]

,

6/6

20

;

;

;

;

;

;

2

2

2

2

2

2

2

264

26400

21120

264

88

9504

1900,8

9504

9504

9504

9504

9504

[7.9]

20%

100    * 9504 = 1900,8 2

;

;

2

2

2

2

2

2

9504

24

102

9397,7

9397,7

F = 0,25*

- , ,

F = 0,25*(2*132+2*72)=102 2

F, ,

F=F-F-F. (26)

F- , 2;

F- , 2;

F.- , 2;

F= 9504-34,3-72=9397,7 2

F..=F.*h (27)

h- , .

F..=9397,7*0,12=1127,7 3

21.

22. /

2

2

4. .

4.1

2

2
.. -
1 2 3 4

1.

2.

3.

4.

5.

6.

2

3

2

2

1002

1107

352

475,5

499

1107

16,06

Sn, 2, :

Sn =S*n

S.. , 2; n-

.

S=..=a+b+a1+b1

a b , 2, a1 b1 , 2

S..=2,7*2*0,3+2,1*2*0,3+2,1*1,47*2+1,2*1,47*2=12,58 2

Son=12,58*88=1107 2

. .

4*88=352 .

V=V1*n

V1 , 3

V=5,4*88=475,5 3

.

S=2,1*2,7=5,67 2

S, 2,

S=Sn*n

S=5,67*88=499 2

S=Sn+S

S= 1107+99=1606 2

4.2

3.

3
EhuP

. V

.

.

.

.

4-1-34

4-1-44

4-1-49

4-1-54

4-1-34

11-37

11072

352

475,53

4992

11072

16,062

0,4

0,24

0,33

0,14

0,1

6,7

442,8

84,48

156,9

69,86

110,7

107,60

4-1;2-1

3-1;2-2

4-1;2-1

2-1

3-1;2-1

4-1;2-1

4.3. ɠ .

, . , . , , , . :

q  , . . , .

q  - , , . . .

q  . , , . 1 2 . 50. , . 3. , . , . 20-40 . , .

:

     , :

     ;

     75% ;

     4 .

.

4.4 .

, , , , .

. , , . , , . . , 220 380 36. . . , . . , .

, , . . ( , , ). 300 , 5 2,5 .

4.5. , , .

:

a)   .

b)   .

c)   .

d)   .

e)   .

, . -. . -, - , . . , . . 20%. , . 1-3 -. 4 : ./. . 6.

5 , . 8 9 . 7 4 8 9.

10 , .

, :

nmax

= n𠠠 (30)

, nmax ;

n , .

S

n = Ġ (31)

S , /;

, .

121,53

N = 19,6 = 6,2

8

= 6,2 = 1,3

1<K<2 .

5. .

, , , , , , , , - .

, , , , .

, Q, .

Q = Q/*1*2*n (32)

, Q , ;

( ), ;

N ;

1 , 1,1;

2 1,3

Q = 1107/8*5*1,1*1,3 = 989,3 (2)

Q = 38,05/3,5*3*1,1*1,3 = 46,6 (m)

S, 2, :

Q

S = q*b (33)

q 1 2, [77]

b , , [77]

989,3

S = 30*0,5 = 65 (2)

46,6

S = 0,4*0,5 = 233 (2)

, S, 2.

S = 65+233 = 298 (2)

N, ., :

N = (N+N+N+N)R (34)

N , :

N - ;

N ;

N , ;

R , , , .

N = (8+0,96+0,16+0,24)+1,05=9,8~10()

4.

4.

- - - ,% ,2 - ,
-

1

9

10

100

100

100

5

0,75

0,1

5

6,75

1

9/2,7

9/2,7

6/3

. , /, :

= 0,5*(+)+, (35)

, /;

0 , /;

, /;

5.

5.

.. - ..
3 118 100 11800

, /,

= S*R1 / (t1*3600), (36)

S , .

R1 1,5;

T1 , , .

= 11800*1,5 / (24*3600) = 0,2 (/)

- , /, :

=S2* R2 / (t2*3600), (37)

S2- , /;

R2 ;

T2 .

10 ,

S2 = 10*10=100 /

= 100*3 /(8*3600) = 0,01 (/)

10 /

= 0,5*(0,2+0,01)+10 = 10,1 (/)

,D, , :


D = 35,69 /n (38)

n - , /.


D = 35,69 10,1/0,7 = 135,5 ()

, , ,

= 0,2+0,01 = 0,21 (/)


D = 35,69 0,21/0,7 = 19,5 ()

20 . W, m, :

W = P* R/cos j +2*P * R/cos j (39)

P , m;

R , [7.7];

cos j - , [7.7]

W = 75*0,3/0,5 +2*0,8*0,1/0,4 = 45,4 (m)

W.., m, :

W.. = R SP.. (40)

, , 6.

6.

.. - -, m

m

1000 2

0,298

0,456

4

1,2

2

0,5

0,357

0,912

2

3,27 m

W.. = 1*3,27 = 3,27 (m)

W.., m, :

W.. = R *SP. (41)

7,

W.. = 0,8*0,9 = 0,72 (m)

7

.. - -, m

m

100 2

1002

1002

0,24

0,24

0,18

1,5

1,5

1

0,36

0,36

0,18

: ---- --- ---- 0,9

,

W = 327+45,4+0,72 = 49,39 (m)

. W, m,

W = 1,1*49,39 = 54,3 (m)

-100/10


6. .

. : - , ; ; , ; , ; , ; << >>, - ; ; .

, : ; ; ; , , , .


7.

7.1 3.01.01 85* / . .: ,1998. 56.

7.2. 3-4-80* / . .: , 1998. 88.

7.3 . 1. - . .1. / . .: , 1987. 64.

7.4 . 4. . .1. / . .: , 1987. 64.

7.5 . 11. / . .: , 1988. 64.

7.6 .., ..

: : . / . . ... .: , . -, 198. 264.: .

7.7 . . . . . .- . ... . 2-, . . .,, ., 1975, 528.

7.8 .., ..

. . . ... .: .. 1989. 216.

7.9 .. . : 2000. 53.: .

- .

__________________

______________..

:

ʠ 2902.00 03.10.3

ʠ 3-436

_________..ࠠ __________..

 [S1]


 
2012 , , .